>
ul. 1. máje 12, 340 04 Železná Ruda, T: +420 376 397 033, E: envicentrum@zeleznaruda.cz
Šumava patří k nejstarším pohořím Evropy, kde se snoubí dva geologické podcelky. Tato barvitá mozaika hornin byla navíc v poslední době ledové ještě vybroušena pohyby ledovce a následnou erozí. Právě na Železnorudsku se setkáváme s pestrou škálou geomorfologických jevů, které vytváří unikátní učebnici geologie místních hor.
Šumava patří do horstva vzešlého z tzv. variského vrásnění, jenž se zrodilo srážkou prakontinentů při vzniku Pangei přibližně před 300 miliony let. Ještě starší jsou vyvřelé horniny masivů moldanubika a moldanubického plutonu, které byly vyzdviženy a utvořily tak bohatou paletu geologického podloží Šumavy. Moldanubikum i moldanubický pluton se setkává i v geomorfologickém podcelku zvaném Železnorudská hornatina. Vrásno-zlomový charakter pohoří vytvořil na Železnorudsku ty nejstrmější svahy z celé Šumavy a krajina je zde oproti zbytku pohoří značně členitá. Moldanubikum je tady utvářeno svory a svorovými i biotitickými rulami. Moldanubický pluton je zde zastoupen v menší míře v horninách grandioritu. Průměrná nadmořská výška podcelku je 893 metrů nad mořem.
Poslední geologický vývoj a významný pokles výšky šumavského pohoří zde zanechala ledovcová neboli glaciální činnost v době ledové. Táním místních ledovců vznikly také Černé a Čertovo jezero. Pramení zde rovněž toky, jež celou Šumavu rozdělují do dvou evropských úmoří. Voda Řezné putuje do Černého moře, zatímco vody Křemelné a Otavy končí v Severním moři. Přijďte se podívat do „živoucí“ kamenné učebnice místních skalních stěn ledovcových jezer, suťových moří, či výhledů sahajících až do Alp.
Environmentální centrum Železná Ruda
ul. 1. máje 12
340 04 Železná Ruda
Telefon: +420 376 397 033
E-mail: envicentrum@zeleznaruda.cz
GPS: 49°8´14.732" N, 13°14´1.217"E
Provozní doba: denně 9:00 - 17:30, poslední vstup do expozice v 17:00.
Vstup: Zdarma
Provozovatelem centra je město Železná Ruda
© 2018 Environmentální centrum Železná Ruda. All Rights Reserved.