Environmentální a návštěvnické centrum Železná Ruda
 • Kontaktní informace
  • Kontaktní informace

   Adresa centra

   Klostermannovo nám. 295
   Železná Ruda 340 04

   GPS: 49°8´14.732" N, 13°14´1.217"E


   Důležité kontakty

   Tel: +420 376 397 033

   Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 • Otevírací doba
  • Otevírací doba

   Pondělí 8:30 - 12:30 13:30 - 18:00
   Úterý 8:30 - 12:30 13:30 - 18:00
   Středa 8:30 - 12:30 13:30 - 18:00
   Čtvrtek 8:30 - 12:30 13:30 - 18:00
   Pátek 8:30 - 12:30 13:30 - 18:00
   Sobota 8:30 - 12:30 13:30 - 18:00
   Neděle 8:30 - 12:30 13:30 - 18:00
 • Aktuální počasí
 • Dopravní informace
 • Panorama
 • Online webkamery

BOBR EVROPSKÝ

V roce 2005 se Šumava dočkala velkého návratu. Na Železnorudsku se přišel sám bobr evropský, aby se usadil u místních řek a potoků. Bobr svou činností nutí vytvářet hned několik příležitostí k obohacování biodiverzity. Kromě revitalizace vodních toků, učí člověkem narovnané řeky znovu meandrovat, čímž ulehčuje práci právě člověku, který se v posledních letech snaží vrátit přírodu po své předchozí činnosti do původního stavu. V minulosti byl bobr v Čechách vyhuben hned dvakrát. A to pro svou hustou kožešinu, která jej chrání před chladem i v jeho vodním biotopu, a také pro obecnou nevoli vůči bobrovým budovatelským sklonům.

Bobr evropský pod vodou

Jako druhý největší hlodavec na světě, hned po amazonské kapybaře, má bobr v krajině poměrně široké pole působnosti. Nenajde-li bobr vhodný břech pro vyhloubení nory pod vodním sloupcem, postaví si na vodním toku takzavný hrad, pro jehož výstavbu využívá nejraději tvrdé dřevo, jaké mají například duby. Bobří hrady a hráze dokážou tok rozvodnit natolik, že změní ráz krajiny a přináší vláhu do širokého okolí. V kombinaci s prosvětlováním okrajů lesa a břehových porostů vlivem kácení stromů tak vytváří tento pracovitý tvor příležitost k životu mnohým dalším organismům, jako jsou obojživelníci, ptáci, nebo bezobratlí živočichové. Jeho kácení stromů také přirozeně vede ke zmlazování lesa.

Pro bobra není strom jako strom. Jak už bylo řečeno, druhy s tvrdým dřevem slouží bobrovi jako stavební materiál, kdežto měkké dřevo topolů, vrb a olší bobr konzumuje v chladnějších měsících roku ze zásob ve svém hnízdě. Abychom předešli jeho nadměrnému kácení, je dobré pokácené dřevo bobrovi z lesa neodnášet, protože bobr postupně okusuje jednotlivé části kmene, jako je kůra, lýko a drobné větvičky. K této činnosti mu slouží zuby ostré a pevné jako dláta, kryté ochrannou naoranžovělou vrstvou, což vytváří charakteristickou barvu jeho chrupu.

bobr info

INFORMACE O BOBRU EVROPSKÉM

Bobr se na Šumavě a v Pošumaví usadil již na několika vodních tocích jako je Křemelná, Řezná, Svarožná, Vltava, Slatinný potok či dokonce na Lipně. Jejich migralita a poměrně rychlé šíření je způsobeno tím, že po zhruba třech letech jsou mláďata rodiči vyhnána z domovského teritoria a tak bobr putuje i desítky kilometrů, aby našel vhodné útočiště. Bobr má také částečně chápavé přední tlapky, se kterými obratně manipuluje s větvemi při výstavbě hrází a hradů, nebo při krmení.

Pokud bobr způsobí škody na soukromém majetku, majitel si může říct státu o jeho náhradu. V sousedním Německu jsou zase vykupovány pozemky kolem vodních toků, aby v nich bobři mohli nerušeně budovat svá obydlí.. Ta jsou velice pevná, přístupovou cestu mají schovanou pod hladinou a bobr dbá celoročně o dobrý stav hradu. Takový bobří hrad nedokáže dobýt ani medvěd.

Bobr evropský se živí především lýkem a větvičkami vrby, topolu případně dalších dřevin a některými bylinami.

Po 107denní březosti se samici rodí v květnu nebo v červnu 2 - 5 mláďat.

Bobři jsou aktivní po celý rok bez zimního spánku. Nejvyšší věk je přibližně 35 let.